Dzień Otwarty Notariatu 28 listopada 2020 roku

Dzień Otwarty Notariatu

11 edycja Dnia Otwartego Notariatu odbędzie się w sobotę 28 listopada br. w godzinach 10-16. W tym czasie notariusze będą udzielać bezpłatnych informacji prawnych – zarówno telefonicznie, mailowo, jak i za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Hasło przewodnie 11. edycji Dnia Otwartego Notariatu brzmi:

Pilnuj swoich spraw. Chroń majątek. Porozmawiaj o tym z notariuszem.

Dzień Otwarty Notariatu to akcja realizowana już po raz 11. przez Krajową Radę Notarialną
i rady izb notarialnych, mająca na celu podnoszenie świadomości prawnej obywateli poprzez informowanie o rodzajach umów i czynnościach notarialnych, które będą odpowiednie dla realizacji zakładanych celów, jak również o konsekwencjach podjętych decyzji.

Jak zawsze, informacje prawne udzielane przez notariuszy w czasie Dnia Otwartego Notariatu dotykają ważnych spraw związanych z ochroną majątku i bezpieczeństwem obrotu prawnego. Warto skorzystać z okazji i zapytać notariusza, jak bezpiecznie zawrzeć umowę najmu, jak podzielić majątek spadkowy, dokonać podziału majątku przed rozwodem i po rozwodzie, jak prawidłowo sporządzić testament, odrzucić spadek czy zrzec się dziedziczenia. Rejenci doradzą również, jak ustrzec się przed złymi pożyczkami.

Najczęściej, notariusz kojarzy się ze sprawami spadkowymi oraz nieruchomościami, tymczasem w kancelarii notarialnej można załatwić także sprawy ważne z punktu widzenia przedsiębiorców, takie jak m.in. zabezpieczenie roszczeń, zawarcie ugody czy powołanie zarządcy sukcesyjnego. Mało kto wie, że wielu czynności prawnych można dokonać alternatywnie przed sądem i w kancelarii notarialnej (np. sprawy związane z dziedziczeniem), tym samym oszczędzając czas i pieniądze. Przykładowo potwierdzenie praw do spadku u notariusza (poświadczenie dziedziczenia) trwa ok. 2 godzin a nie, jak w sądzie, miesięcy. Na temat wszystkich czynności notarialnych będzie można porozmawiać z rejentem w ostatnią sobotę listopada.

W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo wszystkich uczestników 11. edycji DON-u organizatorzy byli zmuszeni zrezygnować z dotychczasowej formuły stacjonarnych spotkań.

W tym roku informację prawną będzie więc można uzyskać na kilka sposobów:

  • w indywidualnych rozmowach prowadzonych telefonicznie - dla Krakowa i okolic pod numerem telefonu: 12 442 95 07

Odsyłamy także na specjalnie przygotowaną w tym celu przez Krajową Radę Notarialną stronę internetową: www.porozmawiajznotariuszem.pl

Dzięki tej akcji chcemy zwiększyć świadomość prawną naszego społeczeństwa w zakresie dbania o bezpieczeństwo własnego majątku i możliwości jego ochrony.

Dzień Otwarty Notariatu 28.11.2020r.